افزایش قیمت آیفون در بازار موبایل کشور

با اعلام خبر ممنوعیت واردات آیفون، قیمت این گوشی‌ها از روز گذشته افزایش پیدا کرده است.
با اعلام ممنوعیت واردات آیفون قیمت این مدل گوشی‌ موبایل در بازار تلفن‌همراه دچار  تغییرات زیادی شد ، به طوری که گزارشات اینگونه بوده است که  یک گوشی آیفون 13 پرومکس که قیمتی  47 میلیون تومانی داشت به بیش‌ از 56 میلیون تومان رسیده است.
قاعدتاً هنگامی که کالایی با ممنوعیت روبرو می شود ، چندان عجیب به نظر نمی رسد  و از انتظار دور  نیست که در خصوص آن کالای مورد نظر واکنش قیمتی در بازار آن کالا تغییراتی  رخ دهد. در همین راستا درخصوص ممنوعیت واردات آیفون، یک ماه پیش نمایندگان مجلس و در رأس آن کمیسیون اصل نود، در صدد این بوده اند که  واردات آیفون را محدود کنند و با اعلام مهلت زمانی اعلام نمودند که چنانچه دولت تا پایان شهریور امسال برای ممنوع کردن گوشی‌های برند آمریکایی و لوکس اپل کاری انجام ندهند، خود آن‌ها به صورت مستقیم دست به اقدام خواهند زد.
هفته گذشته بود که در پی گزارشاتی ثبت سفارش گوشی آیفون متوقف گردید و واردکنندگان در زمان مراجعه به سامانه برای ثبت سفارش و تامین ارز وارداتی آن، پیغامی را مشاهده کردند. در این پیغام تاکید شده بود که امکان  ثبت سفارش گوشی برند اپل تا 31 اردبیهشت و حالا از یک روز پس از مهلت زمانی که اعلام شده بود، پیغام جدیدی برای واردکنندگان ارسال شد که حکایت از انتقال این مدل گوشی به گروه کالایی 27 دارد. به این ترتیب با لوکس تلقی شدن این گوشی، جلوی واردات آن گرفته شده است.
نکته‌ای که در این میان حائز اهمیت است این است که در بازار تلفن‌همراه برند‌های دیگر مانند سامسونگ نیز مشاهده می شود که دارای قیمتی مشابه و حتی گاها بالاتر از آیفون می باشند و اینکه شرایط این برندها در مصرف منابع ارزی کشور مشابه است. اما سیاستگذاران فعلا برای این گوشی‌ها محدودیتی تعریف نکرده اند.
 قیمت مدل‌های آیفون در حال حاضر به دلیل اینکه ناموجود است در بسیاری از فروشگاه‌ها قابل استعلام نمیباشد اما در صورت موجود بودن در بازار با اختلاف قیمتی 6 میلیون تومانی نسبت به قیمت قبلی خود عرضه خواهند شد.
در اظهارات اخیر سیاستگذاران چنین استدلال می‌شود که صرف منابع ارزی برای کالای غیرضروری معقول نمی باشد و بهتر است جلوی واردات کالاهایی که دارای ارزبری زیادی هستند و در عین حال ماهیت لوکس دارند گرفته شود.

آیفون3آیفون 13 پرومکس2آیفون 13 پرو2

دیدگاه

ثبت دیدگاه